piątek, 15 marca 2013

Skrzynka na różne różności decoupage - krok po kroku

Kupiłam gotowe skrzynki na allegro. Decoupage wymaga sporo czasu i pracy ale efekt wart jest wysiłku. Opisuję krok po kroku jak zrobić taką skrzynkę w technice decoupage. Powodzenia. 


Wybieramy przedmiot, który chcemy dekorować. To może być dowolna rzecz: wizytownik, świecznik, serwetnik... za każdym razem postępujemy tak samo.Każdy drewniany przedmiot (surowy) ma pewne niedoskonałości. Musimy starannie go obejrzeć i wady usunąć
Defekty drewna usuwamy przy pomocy szpachli do drewna starannie je wypełniając masą.

Kiedy szpachla dokładnie wyschnie jej nadmiar ścieramy papierem ściernym. Polecam gąbki ścierne o grubości "fine". Można kupić w sklepach z lakierami samochodowymi. Ma ona ścięte krawędzie co pozwala łatwo dotrzeć do rogów.
Miejsca, które mają być niezamalowane oklejamy taśmą malarską.

Malujemy całą skrzynkę z zewnątrz farbą, która ma być tłem spękań. Polecam wałek. Maluje się równo i szybko.
Zaplanowałam dół skrzynki w kolorze brązowym bez spękań więc odcinam go taśmą malarską.
Kolejny etap to nałożenie medium odpowiedzialnego za spękania. W naszym przypadku jest to jednoskładnikowy Kwick Crak. Ważne: crack nakładamy grubo w poprzek słojów drewna. Jeśli chcemy mieć grube spękania możemy nałożyć drugą warstwę po kompletnym wyschnięciu pierwszej.
Najtrudniejszy etap. Po kompletnym wyschnięciu cracku nakładamy drugi kolor farby. Najlepiej podkład ciemny wierzch jasny - ale można dowolnie ważny jest kontrast. Cała trudność kładzenia drugiego koloru to czas. Musimy to zrobić jednym nałożeniem farby - tu najlepiej sprawdza się wałek. Crack bardzo szybko namaka i ściąga się z farbą. Musimy raz przetoczyć mocno nasmarowany wałek i zostawić. W zasadzie żadnych poprawek. mamy na to 3 sekundy. Farbę nakładamy w poprzek słojów!
Po kompletnym wyschnięciu farby i cracku szlifujemy drobnym papierem. Na krawędziach i rogach nieco mocniej aby uzyskać efekt zużycia. Po szlifowaniu bierzemy odkurzacz i bardzo precyzyjnie zbieramy cały kurz.

Przygotowujemy dekorację. Najlepszy jest papier ryżowy drukowany. Jest mocny i ma ciekawą fakturę. Wydzieramy go przy krawędzi zadruku aby mieć nierówną krawędź.
Układamy wzór w miejscu, które chcemy ozdobić i nakładamy klej Satin Modge Podge od środka do krawędzi wyciskając całe powietrze, które znajdzie się pod rysunkiem. Klej po wyschnięciu jest przezroczysty.
Zaplanowałam przykrycie łączenia brązowego spodu i spękanej góry koronką stylonową. Nakładamy klej na skrzynkę i przyklejamy koronkę mocując ją pineskami. Nie nasączmy koronki klejem będzie ładniej wyglądała.
Przystępujemy do lakierowania. Nie zapominamy o przegródkach. Używam norweskiego wodnego lakieru do drewna mat.
Każdą warstwę lakieru lekko przecieramy papierem ściernym.
Wklejona koronka jeszcze wysycha stąd widoczne białe krople lakieru. Po wyschnięciu znikną.

Gotowe!

Teraz zostało tylko włożyć różności.
Na pytania odpowiem. Proszę wysyłać na maila albo facebooka.

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Postaram się więcej step by step kursów robić. Staram się umieszczać ważne spostrzeżenia.

      Usuń